Dostupnost kamera na tzv. pametnim telefonima omogućava svakom pojedincu da u javnosti može snimati, fotografisati a potom i deliti sadržaj tih snimaka na društvenim mrežama odnosno čuvati iste za potrebe nekakvih zlonamernih uticaja na snimljeno lice. Pitanje je koje se često postavlja, da li je to dozvoljeno? Odgovor je da nije dozvoljeno, predmetne radnje jesu krivična dela iz čl. 143,144 i 145 KZ RS
Ovim krivičnim delima zaštićena su ustavna prava građana na tajnost opštenja, odnosno nepovredivost privatnosti i ljudskog integriteta.
Članom 143 Krivičnog zakonika zabranjeno je neovlašćeno prisluškivanje i snimanje, za koje krivično delo je predviđeno izricanje od novčane kazne pa do kazne zatvora do 5 godine, zavisno od kvalifikacije i učinioca. Pod neovlašćenim prisluškivanjem i snimanjem se podrazumeva neovlašćeno prisluškivanje ili snimanje razgovora, izjave ili kakvog saopštenja
Članom 144 Krivičnog zakonika zabranjeno je neovlašćeno fotografisanje, za koje krivično delo je predviđeno izricanje od novčane kazne pa do kazne zatvora do 3 godine, zavisno od kvalifikacije i učinioca. Pod neovlašćenim fotografisanjem podrazumeva se fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica i kojim se osetno zadire u njegov lični život ili se takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna.
Članom 145 Krivičnog zakonika zabranjeno je neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka, za koje krivično delo je predviđeno izricanje od novčane kazne pa do kazne zatvora do 3 godine, zavisno od kvalifikacije i učinioca. Pod tim delom se podrazumeva objavljivanje ili prikazivanje spisa, portreta, fotografije, filma ili fonograma ličnog karaktera bez pristanka lica koje je spis sastavilo ili na koga se spis odnosi, odnosno bez pristanka lica koje je prikazano na portretu, fotografiji ili filmu ili čiji je glas snimljen na fonogramu ili bez pristanka drugog lica čiji se pristanak po zakonu traži i time osetno zadre u lični život tog lica Krivično gonjenje za opisana krivična dela preduzima po privatnoj tužbi a ne po predlogu nadležnog Javnog tužioca.
Iz sudske prakse: NEOVLAŠĆENO PRISLUŠKIVANJE I SNIMANJE RUKOVODIOCA I ZAPOSLENE NA SASTANKU (ČL. 143. KZ) SNIMANJEM RAZGOVORA RUKOVODIOCA I DRUGE ZAPOSLENE U KOJEM ZAPOSLENA NIJE SPOMENUTA I PUŠTANJEM SNIMKA DRUGIM LICIMA ISTA JE UČINILA KRIVIČNO DELO NEOVLAŠĆENO PRISLUŠKIVANJE I SNIMANJE.
Iz presude Višeg suda u Čačku, Kž 180/2018 od 3. avgusta 2018. god. ———————————————————————————————————————FOTOGRAFISANJE I OBJAVLJIVANJE FOTOGRAFIJA SA NUDISTIČKE PLAŽE U INTERESU JAVNOSTI (ČL. 144. I 145. KZ I ČL. 82. ZAKONA O JAVNOM INFORMISANJU I MEDIJIMA) NE MOŽE SE SMATRATI DA INTERES JAVNOSTI DA SE UPOZNA SA FOTOGRAFIJAMA NA KOJIMA JE NEKO LICE NAGO, SNIMLJENIM NA MESTU GDE JE FOTOGRAFISANJE ZABRANJENO – NUDISTIČKOJ PLAŽI, PRETEŽE U ODNOSU NA INTERES DA SE SPREČI OBJAVLJIVANJE TAKVIH FOTOGRAFIJA KOJIMA SE OSETNO ZADIRE U LIČNI ŽIVOT I KOJE PRIKAZUJU NEŠTO ŠTO STRIKTNO SPADA U LIČNU INTIMNU SFERU ONOGA KOJI JE SNIMLJEN. Iz presude Vrhovnog kasacionog suda, Kzz 184/2019 od 26. februara 2019. god. ———————————————————————————————————————SLIKANJE I OBJAVLJIVANJE FOTOGRAFIJE NA DRUŠTVENIM MREŽAMA BEZ PRISTANKA FOTOGRAFISANOG LICA (ČL. 145. KZ) AKO JE OKRIVLJENI FOTOGRAFISAO TUŽILJU U NJENOM LOKALU, POSLE ČEGA JE TU FOTOGRAFIJU UČINJENIO DOSTUPNOM ODREĐENOM ILI NEODREĐENOM KRUGU LICA, JER JE OBJAVLJENA NA DRUŠTVENOJ MREŽI, A DA LICE KOJE SE NALAZI NA TOJ FOTOGRAFIJI NIJE DALO SVOJ PRISTANAK DA SE ISTA OBJAVI ODNOSNO UČINI DOSTUPNOM, UČINO JE KRIVIČNO DELO NEOVLAŠĆENO OBJAVLJIVANJE I PRIKAZIVANJE FOTOGRAFIJE.
Iz presude Višeg suda u Čačku, Kž 230/2014 od 9. septembra 2014. god.